2013. március 31., vasárnap
2013. március 29., péntek
85. Krisztus a Vőlegény - ikon
Nézzétek, szolgám diadalmaskodik,
fönséges lesz és felmagasztalják,
és nagy dicsőségre emelkedik.
Amint sokan megborzadtak láttán,
- hiszen oly dicstelennek látszott,
és alig volt emberi ábrázata -,
úgy fog majd sok nemzet ámulni rajta,
és királyok némulnak el színe előtt.
Mert olyasmit fognak látni,
amilyet még soha nem hirdettek nekik,
és olyan dolognak lesznek tanúi,
amilyenről addig soha nem hallottak.
Megvetett volt, utolsó az emberek között,
a fájdalmak férfia, aki tudta, mi a szenvedés;
olyan, aki elől iszonyattal eltakarjuk arcunkat,
megvetett, akit bizony nem becsültünk sokra.
Bár a mi betegségeinket viselte,
és a mi fájdalmaink nehezedtek rá,
mégis (Istentől) megvetettnek néztük,
olyannak, akire lesújtott az Isten, és akit megalázott.
Igen, a mi bűneinkért szúrták át,
a mi gonoszságainkért törték össze;
a mi békességünkért érte utol a büntetés,
az ő sebei szereztek nekünk gyógyulást.
Mi mindnyájan, mint a juhok, tévelyegtünk,
ki-ki a maga útjára tért,
és az Úr mégis az ő vállára rakta mindnyájunk gonoszságát.
Megkínozták, s ő alázattal elviselte,
nem nyitotta ki a száját.
Mint a juh, amelyet leölni visznek,
vagy amint a bárány elnémul nyírója előtt,
ő sem nyitotta ki a száját.
Szenvedésével sokakat megigazultakká tesz szolgám,
mivel gonoszságaikat magára vállalta.
Ezért osztályrészül sokakat adok neki,
és hatalmasok lesznek a zsákmánya,
amiért életét halálra adta,
és a gonosztevők közé sorolták,
noha sokak vétkeit hordozta,
és közben imádkozott a bűnösökért.
(Iz 52,13-15; 53,3-7; 11-12)
2013. március 10., vasárnap
84. Tékozló Fiú - ikon

"Az atyai dicsőségtől esztelenül elpártolva,
rosszban szórtam széjjel a tőled vett gazdagságot;
ezért a tékozló hangján, így kiáltok Hozzád:
Vétkeztem Előtted, óh könyörületes Atyám; fogadj be engem, a megtérőt, és tégy engem béreseid egyikévé."
rosszban szórtam széjjel a tőled vett gazdagságot;
ezért a tékozló hangján, így kiáltok Hozzád:
Vétkeztem Előtted, óh könyörületes Atyám; fogadj be engem, a megtérőt, és tégy engem béreseid egyikévé."
(Kondákion-Tékozló Fiú Vasárnapján)
2013. február 2., szombat
83. Az Úr bemutatása a templomban - A szent Találkozás - ikon
Mert tőled sugárzott ki az igazság
napja:
Krisztus Istenünk,
Megvilágítván a sötétségben
levőket;
Te is örvendj, igaz Simeon,
Mert karjaidra vevéd az emberi nem
Szabadítóját,
Ki föltámadást ajándékozott
nekünk!
(Az ünnep tropárja,
görkat.Énekeskönyv)
A Találkozás ünnepe is a „Fények
ünnepe” közé sorolható. Karácsonykor Krisztusban az új
világosság virradt fel az emberiségre; itt az egyház még
háttérben maradt: kevesen ismerték fel az újszülött Jézust.
Vízkeresztkor már epifánia történt: bemutatkozott a
világnak, de ez egyben teofánia is volt, mert Istenként
mutatkozott be keresztelkedésekor, s a Szentháromság első
alkalommal való megjelenése is megtörtént. Itt az egyház már
szent nászt ült a „világ Világosságával”. Ezen a harmadik
ünnepen pedig világosságot, fényt visz az egyház a templomban
megjelenő Krisztus elé.
Az ikon közepén az Istenszülő
áll, aki a Találkozásra hozza az Üdvözítőt. Királynői
méltóságát különösen is hangsúlyozza a gazdagon díszített
bíbor ruhája. Jobbjával Simeonnak átadott Gyermekére mutat, bal
kezét pedig a tisztelet jeleként ruhája fedi. Mögötte áll Anna
prófétaasszony, ki kezében a feliratot tartja, …melyre az van
felírva, hogy „ez a Gyermek teremtette az eget és a földet”.
Jobbjával pedig Jézusra mutat.
A kép oldalán kettejük mögött
látható József alakja, aki ruhájával fedett kezében
tartja az áldozatra hozott két galambot.
A kép másik oldalán Simeon
tisztelettel tartja ruhával takart karjaiban a világ Üdvözítőjét.
Alakja nem csak azért görnyedt, mert már aggastyán, hanem azért
is, mert élete beteljesedését érte el, amikor kezébe vehette a
Megváltót, s ezt a legnagyobb hódolattal teszi. A kezében tartott
Jézus kinyújtott karjával édesanyjára mutat, ami a kettejük
kapcsolatát jelzi. Az agg Simeon élete beteljesedését érte el,
amikor karjára vehette a megígért Megváltót, s most elbocsátását
várja a földi életből.
A jelenlévő Anna prófétaasszony
szintén azt a pillanatot várta, hogy megláthassa az Üdvözítőt.
Kezével ő is a Jézust kezében tartó Simeon felé mutat.
A kép hátteréül szolgáló
épületek az ószövetségi Templomot, ill. középen az
egyház újszövetségi templomát jelképezik. Azt jelzik, hogy az
agg Simeon és a gyermek Jézus találkozásában a két szövetség
találkozott.
Az ikon felső részének közepét
az arany baldachin foglalja el, ami az oltár fölé
magasodik. A bizánci templomok szentélyében ilyen szokott lenni az
oltár: baldachinnal van ellátva. A képen ez az
Újszövetséget jelképezi. Az oltáron látható az evangéliumos
könyv is, ami állandó tartozéka templomaink oltárainak. Az
újszövetségi templom szentélyét jelzi az alatta megfestett
királyi ajtó is. Az oltár függönye félre van húzva, ami azt
jelzi, hogy Jézus megjelenésével szabad bejutásunk van a
szentélybe. Az aggastyán emelvényen áll, ami szintén a templom
szentélyét jelképezi. Az oltár szintje legalább egy lépcsőfokkal
magasabban van a templomokban, mint a hajó szintje.
Sok találkozási ikonon vörös
lepel húzódik a két épület között, ami a baldachinra is
ráborul. Ennek mély szimbolikus jelentése van: összeköti a két
szövetséget. Ugyanakkor itt egyesíti a Templomot és az Egyházat,
mindkettőnek az oltára fölé borulva, mert a szent oltáron
ugyanannak az Istennek szól az áldozat; ami az Ószövetségben
előkép volt, az Egyházban már egész beteljesedésében történik.
Forrás: Ivancsó István Ikon és
liturgia 3. – Találkozás – Nyíregyháza 1998.12.-16.o.
2013. január 5., szombat
82. Az Úr megkeresztelése - ikon
"Midőn a Jordánban megkereszteltettél Urunk, megnyilatkozott a Háromságot megilletõ hódolat;
mert az Atya szózata bizonyságot tett Rólad, szerelmetes Fiának nevezvén Téged;
és a Lélek, galamb képében, igazolta a szózat eredetét.
Krisztus Istenünk, aki megjelentél és megvilágosítottad a világot, dicsőség Néked."
2012. december 24., hétfő
81. Az Úr születése - ikon
"A Te születésed, Krisztus Istenünk,
a tudás fényét árasztotta a világra;
mert általa a csillagimádók a csillagtól megtanulták,
hogy Tenéked hódoljanak, az Igazság Napjának,
és megismerjenek Téged, a fentről való Napkeltét.
Mi Urunk, dicsőség Néked."
ld.: karmelitaikon.blogspot.hu - 2010.december 24.
2012. december 14., péntek
80. Keresztes Szent János - ikon
Keresztes Szent János: A lélek dala
Sötét, nagy éjszakán,
A szeretet tüzében égve,
Ó boldog pillanat!
Kisurranék csöndben, titokban,
Mikor házam már elpihent.
Sötétben s biztosan,
Egy titkos lépcsőn, álruhában,
Ó boldog pillanat!
Sötétben és rejtőzve-bújva,
Mikor házam már elpihent.
A boldog éjjelen,
Titokban, hogy ne lásson ember,
S ne lássak én se mást,
Utamra egy tűz szórt világot:
Az, mely szívemben ég-lobog.
S irányította lépteim
Verő napfénynél biztosabban,
A helyre, hol már várt reám az,
Akit jól ismerék,
S hol rajta kívül nem volt látható más.
Ó éj, te hű vezér,
Ó éj, a hajnalpírnál kedvesebb vagy,
Ó éj, te egyesítéd
Szerelmesével a szerelmest,
Ki már az ő képére alakult.
Virágos keblemen,
Melyet számára féltve őrzék,
Álomba szenderült;
S én kedveskedőn,
Hűsítém őt cédrusgaly-legyezővel.
Mikor a hajnal lágy fuvalma
Borzolgatá hajfürtjeit,
Akkor szelíd kezével
Megsebesíté nyakamat
S én legott önkívületbe estem.
A boldogságnak mámorában
Feléje fordítottam arcomat,
S eltűnt előlem a világ...
És minden bút, gondot feledve
Leroskadék a liljomok közé.
A szeretet tüzében égve,
Ó boldog pillanat!
Kisurranék csöndben, titokban,
Mikor házam már elpihent.
Sötétben s biztosan,
Egy titkos lépcsőn, álruhában,
Ó boldog pillanat!
Sötétben és rejtőzve-bújva,
Mikor házam már elpihent.
A boldog éjjelen,
Titokban, hogy ne lásson ember,
S ne lássak én se mást,
Utamra egy tűz szórt világot:
Az, mely szívemben ég-lobog.
S irányította lépteim
Verő napfénynél biztosabban,
A helyre, hol már várt reám az,
Akit jól ismerék,
S hol rajta kívül nem volt látható más.
Ó éj, te hű vezér,
Ó éj, a hajnalpírnál kedvesebb vagy,
Ó éj, te egyesítéd
Szerelmesével a szerelmest,
Ki már az ő képére alakult.
Virágos keblemen,
Melyet számára féltve őrzék,
Álomba szenderült;
S én kedveskedőn,
Hűsítém őt cédrusgaly-legyezővel.
Mikor a hajnal lágy fuvalma
Borzolgatá hajfürtjeit,
Akkor szelíd kezével
Megsebesíté nyakamat
S én legott önkívületbe estem.
A boldogságnak mámorában
Feléje fordítottam arcomat,
S eltűnt előlem a világ...
És minden bút, gondot feledve
Leroskadék a liljomok közé.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)






